Nie smog ako smog.

Autor: Martin Čelko | 15.1.2015 o 11:01 | (upravené 15.1.2015 o 19:26) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  153x

Zdravie je to najcennejšie čo máme.  Kým nám slúži a nemáme žiadne ťažkosti ani si neuvedomujeme aký zložitý je ľudský organizmus a ako  jemne je vyvážený aby presne fungoval. Zákerným ohrozením zdravia je tzv. elektromagnetický smog. Tvoria ho nízkofrekvenčné elektrické a magnetické polia ktoré nás obklopujú. Sú produkované bežnými domácimi spotrebičmi, el. vedením, predlžovacími šnúrami, mobilnými telefónmi, a pod. Účinkom týchto polí môže dôjsť k ovplvneniu činnosti organizmu pretože sú blízke frekvenciám mozgu, srdca a celkovej elektrickej aktivite organizmu.  Môžu vyvolať migrény, alergie (ovplyvňovanie imunity),nervozitu, nespavosť a mnoho ďalších problémov ktoré sa zahŕňajú pod pojem "civilizačné ochorenia".  

Určite ste mnohí videli video ako žiarením mobilov uvariť vajíčko, alebo vyrobiť pukanec z kukurice.  Elektromagnetické pole sa absorbuje v biologickom tkanive, zohreje ho a môže až zničiť. Známy fakt ktorý denne používame a využívame v mikrovlnkách.  Ale čo my? Na nás to neúčinkuje?

Samozrejme že účinkuje, fyzika nepustí!  Ale.... Čo a ako účinkuje čo je bezpečné a čo nie.  Uvedené príklady sú notoricky známe, pomerne dobre preskúmané a vyhodnotené. Boli stanovené expozičné limity, tienenia, ochrany a pod aby človek bol chránený.  To je pekné ale skutočnosť je zložitejšia.  Tieto štúdie sa zamerali predovšetkým na vysokofrekvenčné elektromagnetické polia (EMP) a ich účinky. Ich  hlavný účinok na biologický objekt a teda aj človeka je tepelný, čiže prehrievanie.

Žijeme v prostredí zaplavenom elektromagnetickými vlnami rôznych frekvencií a často neystopovateľného pôvodu.  Tvoria tzv. elektromagnetický smog. Je produkovaný každým spotrebičom, zariadením, káblom cez ktorý preteká elektrický prúd.  Podľa  frekvencie (alebo ak chcete vlnovej dĺžky)     sú nízke frekvencie, stredné, vysoké a veľmi vysoké. ( Ak by sme chceli byť dôslední tak ani veľmi vysokými frekveciami to nekončí ale pokračuje cez infračervené, viditelné svetlo, ultrafialové až po vysokoenergetické kozmické žiarenie). Elektromagnetický smog produkujú všetky elektrické spotrebiče nie len mobily, počítače či mikrovlnka  ale aj taká nevinná chladnička, televízor či obyčajné predlžovacia šnúra.  

O vysokofrekvenčnom žiarení sa toho popísalo dosť . Nizke frekvencie sú preskúmané pomerne málo a práve tieto môžu mať značne rizikové pôsobenie na ludský organizmus.  Srdce, mozog, nervové vzruchy, vlastne celý organizmus funguje na báze elektrických signálov.  EKG sníma elektrickú aktivitu srdca, EEG mozgu.  Frekvencie týchto polí sú nízke pri mozgu od 1 Hz (vlny delta) až po 20 Hz (vlny beta).   Práve nízke frekvencie elektromagnetických polí môžu ovplyvňovať tieto základné funkcie. Je dokázané že striedavý elektrický prúd  má slabé elektrolytické účinky (nedochádza k elektrolytickému rozkladu roztokov) ale silné dráždivé účinky. Netepelné účinky sú prevažne určené okamžitou amplitúdou nízkofrekvenčného žiarenia. Ich účinok stúpa pri opakovanom ožiarení pomerne nízkymi intenzitami, najmä pri vystavení sa pulznému poľu, pri ktorom je celková vyžiarená energia pomerne malá, ale okamžitá amplitúda veľká. Vo vnímavosti jednotlivcov sú výrazné rozdiely.

 Dlhodobé ožarovanie elektromagnetickým poľom (EMP) s malou hustotou výkonu sa prejaví predovšetkým na stave centrálnej nervovej sústavy. Zmeny majú charakter subjektívnych  ťažkostí astenického typu (telesná slabosť) ako sú napr.: pocit ochabnutosti, vyčerpania, ľahostajnosť, zvýšená únava, poruchy spánku, pokles koncentrácie - pozornosti, útlm intelektuálnych funkcií, zhoršenie pamäti, bolesti hlavy, emotívna labilita, znížená potencia. Väčšina štúdií zaoberajúcich sa vplyvom elektromagnetického poľa na zdravie človeka sa zameriava na samotné elektromagnetické pole ako na faktor, ktorý môže zvyšovať riziko vzniku rakoviny. Podľa niektorých laboratórnych experimentov existuje súvislosť medzi určitými druhmi nádorového ochorenia a expozíciou nízkofrekvenčným magnetickými poľami (jedná sa však o polia vysokých intenzít), ktoré sa pri bežných pracovných podmienkach nenachádzajú).

Ak má niekto niektoré z týchto príznakov: nespavosť, bolesti hlavy, podráždenosť, nevysvetlitelná únava, strata koncentrácie, hyperaktívne deti, alebo akýkoľvek problém ktorého príčinu nevie nájsť môže byť za tým nizkofrekvenčný  elektromagnetický smog – EMP nízkej frekvencie.  

Poobzerajte sa okolo seba, hlavne v priestoroch kde sa dlhodobo zdržujete spálňa, obývačka, pracovisko....  či neodhalíte zákerného nepriateľa. Môže ním byť nabíjačka na mobil, alebo iný transformátor,  predlžovacie šnúry a rozvodky,  káblový zväzok, počítač  a pod.

Dosah EMP je pomerne nízky a ich účinok sa silne zmenšuje s rastúcou vzdialenosťou. Najjednoduchším riešením je zmena usporiadia miestnosti tak aby priestor kde sa najčastejšie zdržujete bol čo najviac vzdialený od zdrojov EMP.  Niekedy je intenzita príliš silná a zmena usporiadania nie je možná vtedy už nie je iné riešenie ako tienenie.

            Nechcel som týmto článkom vyvolať paniku, alebo zasievať obavy, len som chcel poukázať možný zdroj subjektívnych ťažkostí ktorým ani nepripisujeme význam a naznačiť jednoduché riešenie. Veď zdravie je to najcennejšie čo máme. Chráňme si ho.

 

 

Zdroje:

Zuzana Cabanová: Biologiké účinky elektromagnetického poľa, Eletrotechnická fakulta, ŽU

www.wikiskripta.eu

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

V jadre Únie už sme, je na Ficovi, čo ďalej

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?